Kiedy zakładać dziecku czapkę?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy zakładać dziecku czapkę, aby jak najlepiej zadbać o jego komfort oraz zdrowie. W końcu sprawy mają się inaczej w przypadku noworodków, dwu- i trzylatków oraz starszych maluchów. Poza tym powierzchnia głowy u dzieci jest dość duża, dlatego oddaje sporo ciepła z organizmu. Wyjaśniamy te budzące liczne wątpliwości kwestie!
Kiedy zakładać niemowlakowi czapkę, aby nie przesadzić?
Zakładanie czapki niemowlętom to temat wywołujący ogromne emocje wśród rodziców. Często spotykamy głosy mówiące, że czapka to element garderoby obowiązkowy przez właściwe cały czas. Obecnie wiadomo, że to niekoniecznie prawda. Zatem, kiedy zakładać niemowlakowi czapkę? To szczególnie ważne w pierwszym miesiącu życia. Wówczas to konieczność podczas każdego wyjścia z domu. W tym czasie ciało maluszka dopiero przystosowuje się do nowych warunków, dlatego wymaga szczególnej ochrony. Gdy niemowlę już podrośnie, sięgamy po czapkę zawsze, kiedy wychodzimy na zewnątrz, a temperatura wynosi poniżej 15°C.
Po ukończeniu pierwszego miesiąca oraz gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 15°C, z czapki można zrezygnować. To zasada obowiązująca przy bezwietrznej pogodzie. Kiedy odczuwamy niezbyt ciepłe podmuchy, zabezpieczenie główki jest obowiązkowe. Ponadto jeszcze do niedawna czapkę zakładano niemowlakowi po kąpieli. Obecnie uważa się to za zbędny zabieg. Wyjątek to sytuacja, w której przenosimy szkraba do pomieszczenia, w którym panuje niższa temperatura. Zazwyczaj nie ma też potrzeby wkładania dziecku czapki, gdy pozostaje ono w domu. Suche, ciepłe rączki, nóżki, kark i brzuszek wskazują na to, że maluszek nie potrzebuje dodatkowej odzieży.
Ponadto niemowlęta powinny nosić czapkę podczas upałów oraz w ostrym słońcu. Za to jeśli wózek przysłania parasolka, dodatkowa warstwa na głowie staje się zbędna.
Kiedy ubierać dziecku czapkę, gdy skończyło ono dwa lata?
W przypadku starszych dzieci reguły dotyczące noszenia nakryć głowy ulegają rozluźnieniu. Dwu- oraz trzylatki nie muszą nosić czapki, gdy termometr wskazuje powyżej 10ºC. Z kolei starsze maluchy mogą mieć gołą głowę, kiedy odczuwalna temperatura wynosi powyżej 3ºC. Szczególną ostrożność należy zachować w wietrzne dni. Co prawda nie trzeba obawiać się wówczas tzw. przewiania, ponieważ to nieistniejąca jednostka chorobowa. Wszelkie stany zapalne uszu pochodzą z wewnątrz i zwykle wiążą się z zapaleniem gardła czy nosa. Jednak przy wietrze odczuwalna temperatura okazuje się zwykle niższa od tej, którą wskazuje termometr.
Poza tym, kiedy ubierać dziecku czapkę? Z pewnością warto kierować się zasadą mówiącą, że maluchy w wózku (szczególnie niemowlęta) powinny mieć na sobie zawsze jedną warstwę więcej od osoby dorosłej. Ale kiedy pozostają w ruchu, np. na placu zabaw, sięgamy po warstwę mniej. Trzeba także pamiętać, że jeśli do tej pory dziecko każdego dnia miało na sobie grubą, wełnianą czapkę, nie można nagle wymienić jej na cienką bawełnę. Stopniowe wprowadzanie zmian to najbezpieczniejsze rozwiązanie.