Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak ubrać dziecko na spacer jesienią?

Jak ubrać dziecko na spacer jesienią?

Ubieranie dzieci na spacery niezależnie od pogody i pory roku okazuje się nie lada wyzwaniem dla wielu rodziców. Jest to szczególnie trudne, ponieważ dzieci i niemowlęta odczuwają temperaturę i jej zmiany w zupełnie inny sposób niż dorośli. Przyjmuje się, że niemowlę powinniśmy ubierać zawsze w jedną warstwę więcej, niż siebie. Jednak, czy jest to prawda? Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę na spacer jesienią.

Wskazówki, jak ubrać niemowlę jesienią na spacer?

Wielu rodziców zastanawia się, jak ubierać niemowlę jesienią. Odpowiedź brzmi – na cebulkę! Dzięki obraniu takiej strategii łatwiej będzie kontrolować poziom dogrzewania dziecka w ciągu dnia. Nie doprowadzimy w ten sposób ani do wychłodzenia, ani przegrzania malucha. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym często mamy do czynienia ze zmianami temperatur w ciągu dnia, wiatrem czy opadami, dlatego tak ważny będzie ubiór, który będzie można zmieniać.

Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi pomiędzy szesnaście, a dwadzieścia kilka stopni, ubieramy dziecko w dwie warstwy ubranek. Kiedy temperatura jest nieco niższa, decydujemy się na trzy warstwy okrycia. Jeśli spacerujemy w wózku, zawsze warto mieć pod ręką dodatkowy kocyk lub śpiworek. Zwróć uwagę na to, że jako dorosły w czasie spacerów dużo się ruszasz, natomiast dziecko najczęściej leży nieruchomo w wózku, dlatego musi mu być ciepło i wygodnie.

Jak ubrać dziecko na spacer jesienią?

Standardowym zestawem na okres jesiennozimowy jest body, wraz z ciepłym pajacykiem, czapeczką i śpiworkiem. Zwróć uwagę na to, by wszystko było zapinane w sposób, który nie będzie niekomfortowy dla dziecka. Wszelkie grube zamki i guziki na plecach, to coś, co lepiej sobie odpuścić.

Zasada, że na dziecko ubieramy zawsze jedną warstwę więcej, niż na siebie jest prawdziwa, jednak należy kontrolować jednocześnie czy dziecku nie jest zbyt zimno lub zbyt ciepło. Żeby to sprawdzić, dotykamy karku i plecków dziecka. Kiedy kark jest zimny, dziecku jest zimno, a kiedy ciepły i wilgotny – za gorąco. Jeśli dziecko jest suche i ciepłe, ale nieprzesadnie – czuje się komfortowo. Nigdy nie sugeruj się temperaturą rączek i nóżek. Zawsze są one nieco chłodniejsze od reszty ciała. Powinny być dobrze zabezpieczone ciepłymi, grubymi skarpetkami i rękawiczkami, jeśli tego wymaga temperatura. W razie deszczu miej przy sobie daszek, folię czy niewielką parasolkę, którą przyczepisz do wózka. Wiele osób ma tendencje do zbyt ciepłego ubierania dziecka, pamiętaj jednak, że przegrzanie jest potencjalnie gorsze od wychłodzenia.

Również czapeczka jest obowiązkowym elementem ubioru, kiedy na zewnątrz jest poniżej 16 stopni, co najmniej do 3. miesiąca życia. Jest tak ważna, ponieważ to przez głowę i stópki „ucieka” najwięcej ciepła. Mówi się nawet o 30-40%. Czapeczka na jesień i zimę musi być przewiewna, wykonana z naturalnych i miękkich materiałów. Dobrze jeśli jest wiązana pod bródką. Pozwoli to uniknąć przesuwania się i spadania czapeczki. Nie nosimy jej w domu, ale ubieramy ją na spacer.

Dlaczego spacery z dzieckiem są tak ważne?

Wiele mam boi się zabierać dzieci na spacery, szczególnie w okresie jesiennym lub zimowym, jednak jest to błąd. Spacery z dzieckiem sprawiają, że nabiera ono odporności na czynniki zewnętrzne, a w szczególności czynniki atmosferyczne. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje również różnorodnych bodźców czy możliwości swobodnego eksplorowania otoczenia. Z pewnością nie zaszkodzi mu także dawka świeżego powietrza. Nawet kilkudziesięciominutowe spacery wpłyną bardzo pozytywnie zarówno na samopoczucie matki, jak i dziecka.

Wspólne spacery polepszą relację pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jest to czas, który spędza się razem. Dziecko ma okazję do przyglądania się mamie, otoczeniu i reakcjom mamy na to otoczenie. Słucha jej głosu i oswaja się ze światem zewnętrznym, co może pomóc w późniejszym opanowaniu lęku, kiedy dziecko będzie musiało udać się do przedszkola. Spacerowanie dostarcza także potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, w tym witaminy D. Na pierwszy spacer można wybrać się już w drugim tygodniu życia, jeśli tylko dziecko jest zdrowe, a warunki sprzyjające.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na spacery z dziećmi chodzimy w niedługim okresie po karmieniu. Najedzone dziecko, to zadowolone dziecko. Najlepiej wybierać się na spacery pomiędzy godziną 10 a 14, wcześniej sprawdzając prognozę pogody. To zwykle najcieplejszy okres w ciągu dnia, w którym na ulicach nie ma aż tak dużego ruchu. Ustalenie stałych godzin wychodzenia na spacery pozwoli uporządkować nieco rytm dnia.

Warto pamiętać także o tym, że również w zimie promieniowanie UV oddziałuje na naszą skórę. Zaopatrz się zatem w nawilżający krem z filtrem przeznaczony dla niemowląt i stosuj go co najmniej na kilkanaście minut przed każdym wyjściem z domu.

Wybierając ubranka dla dziecka na spacer, staraj się stawiać na naturalne materiały, które jednocześnie grzeją i są przewiewne. Jeśli dziecko uporczywie zrzuca z siebie kocyk, nie nakładaj go z powrotem.


Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 533 504 125
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl