Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Prasowanie ubranek dla noworodka - dlaczego warto to robić?

Prasowanie ubranek dla noworodka - dlaczego warto to robić?

 

Przyjście na świat dziecka to ogromna zmiana w życiu młodych rodziców. Opieka nad noworodkiem jest nie tylko czasochłonna, ale i stanowi nie lada wyzwanie. Niezwykle ważną kwestią jest tak codzienna i prozaiczna czynność, jak chociażby pranie i prasowanie ubranek dla noworodka. O ile dbanie o odzież osób dorosłych nie sprawia zwykle większych problemów, o tyle ubrania maluszka są bardziej wymagające. Dlaczego prasowanie ubrań noworodka jest także ważne? Jak prać body czy pościel dziecka?

 

Wyprawka dla noworodka

Przygotowania do porodu wiąże się oczywiście m.in. ze skompletowaniem wyprawki dla maluszka. Pieluszki, ubranka czy czapki dla niemowląt wymagają prania i prasowania jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. Powód jest bardzo prosty. Nigdy nie wiemy, czy maluszek nie zdecyduje się pojawić się na świecie wcześniej, poza tym ostatnie chwile przed porodem to spore obciążenie dla organizmu młodej mamy. W tym momencie liczy się odpoczynek i relaks, a porządki domowe tylko spotęgują i tak zapewne już duży ból pleców.

Wiele osób zastanawia się, czy ubrana dla noworodka trzeba prasować i prać, skoro kupujemy nowe rzeczy w sklepie. Zdecydowanie tak! Nigdy nie wiemy, jaką drogę z produkcji do sklepu „pokonała” dana rzecz lub kto jej dotykał. Nie można zapomnieć nie tylko o bakteriach, ale i kurzu oraz roztoczach. Pierzemy ubranka zarówno nowe, jak i te używane, które otrzymaliśmy w prezencie od bliskich.

Jak prasować ciuszki dla noworodka i jak prać odzież oraz tekstylia?

Pierwsze pranie jest najważniejsze. Pierzemy nie tylko ubranka, ale i wszelkie tekstylia, z którymi będzie miała styczność skóra dziecka. Pościel, pieluchy tetrowe, kocyki. O ile producent nie zalecił inaczej, najlepszą opcją będzie pranie w temperaturze 90 st. C.  Pranie w wysokiej temperaturze ma to samo wytłumaczenie, jak w przypadku odpowiedzi na pytanie czy prasować ubranka noworodka. I tutaj stawiamy na ustawienie wysokiej temperatury. Dlaczego?

Otóż musimy pamiętać, że skóra maluszka jest znacznie wrażliwsza i cieńsza, niż skóra osoby dorosłej. Brak właściwej bariery ochronnej sprawia, że ubrania czy inne tekstylia mogą spowodować u noworodka alergię kontaktową i podrażnienia. Musimy chronić dziecko, aby infekcje i choroby skórne go nie dotknęły. Pranie pozwala usunąć bakterie, roztocza, grzyby z materiałów, a zalecane podwójne płukanie ubrań pozwala pozbyć się w zupełności resztek detergentu do prania. No dobrze, ale skoro ubrania są czyste, po co prasować ubranka noworodka?

Czy trzeba prasować ubranka dla niemowlaka po ich ubraniu i wysuszeniu? Tak! Żelazko i jego wysoka temperatura to taki dodatkowy sterylizator dla ciuchów maluszka. Pomaga pozbyć się resztek bakterii czy roztoczy. Wysoka temperatura żelazka, którą traktujemy ciuszki, to zatem dodatkowa ochrona dla skóry maluszka. Co więcej, prasowanie ubranek dziecięcych to sprawdzony sposób na to, aby były one bardziej miękkie. Oczywiście najlepiej postawić na ubrania i tekstylia z naturalnych materiałów, jak chociażby bawełna. Duet wysokiej temperatury oraz pary pomaga uzyskać miękkość tak ważną w przypadku delikatnej skóry noworodka.

Zdajemy sobie sprawę, że porządki domowe i stanie przy desce do prasowania to ostatnie rzeczy, o których myśli młoda mama. Po wypraniu rzeczy warto je porządnie strzepnąć przed zawieszeniem na suszarce. Tak rozciągnięte zdecydowanie łatwiej się prasuje. Z kolei suszenie prania w łazience, jak to zwykle bywa zimą i jesienią, może przyczyniać się do wzrostu wilgotności w domu, czy mieszkaniu. Co za tym idzie – rozwoju grzybów, które bywają początkiem alergii. W takim przypadku prasowanie ciuszków dziecka to idealny sposób, aby pozbyć się z materiałów szkodliwych grzybów. I ubrania będą nam dłużej służyć i skóra dziecka będzie mniej narażona na kontakt z potencjalnymi alergenami.

Jak dbać o ubrania noworodka?

Skoro już wiemy, czy trzeba prasować ubranka dla niemowlaka oraz prać je w wysokiej temperaturze, z pewnością pojawi się jeszcze jedno pytanie. Jak dbać o ciuszki, aby nie musieć myśleć o zakupie nowych pajacyków po ich trzecim praniu? Najlepszym wyborem będą, jak już zostało wspomniane, naturalne tkaniny. Wytrzymałe na częste pranie i prasowanie, a przy tym bezpieczne dla dziecka. Warto też postawić na jasne kolory. Ich blaknięcie w wyniku częstego prania nie będzie tak widoczne, jak w przypadku ubrań w mocnych, nasyconych barwach.

Czy rodzaj detergentów ma wpływ na ubranka dziecka? Młodzi rodzice muszą skupić się przede wszystkim na wyborze produktów hipoalergicznych, łagodnych dla skóry noworodka. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup płynów czy proszków do prania, które mają niezbędne certyfikaty czy atesty, na przykład Instytutu Matki i Dziecka. To gwarancja tego, że żadna szkodliwa substancja chemiczna, zapachowa czy barwnik nie będzie miał kontaktu z ciuszkami maluszka, a co za tym idzie – z jego skórą. Wpływ detergentów na ubranka to zatem sprawa drugorzędna. Warto jednak wspomnieć, że płyn sprawdzi się nieco lepiej, ponieważ dużo łatwiej się go wypłukuje z materiałów. W przypadku proszku do prania, zwłaszcza jeśli przez przypadek wsypiemy go za dużo, nawet dwukrotne płukanie może nie dać sobie rady z dokładnym usunięciem resztek detergentu.

Łagodnymi produktami, ekologicznymi i coraz częściej polecanymi, są płatki mydlane oraz orzechy do prania. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku prania ręcznego. Można ich używać przy namaczaniu i szybkim usuwaniu większych plam, zanim wrzucimy dane ubranie czy pieluchę do pralki. Z kolei orzechy mają spore grono zwolenników, a ich testowanie nie powinno wiązać się z żadną reakcją alergiczną ze strony dziecka.

Jak długo prasować ubrania noworodka?

Opieka nad maluszkiem to ciąg zadań do wykonania, przerywane karmieniem oraz usypianiem malca. Zrozumiałe zatem, że młodzi rodzice chcą jak najszybciej uporać się z domowymi obowiązkami. Jeśli chodzi o pranie ubrań w dużych temperaturach i łagodnych detergentach, to warto pamiętać, że skóra dziecka dopiero w ok. 3 roku życia ma odpowiednio wykształconą barierę ochronną. Oczywiście inaczej wygląda sprawa w przypadku alergików. Ich rodzice zwykle muszą włączyć hipoalergiczne produkty na stałe do cyklu prań. Jak zostało wspomniane, pranie w pierwszych miesiącach życia dziecka musi charakteryzować się wysoką temperaturą. Zaczynamy od 90 st., po kilku miesiącach możemy zejść na 60, by w okolicy pierwszych urodzin dziecka móc prać jego ciuszki w temperaturze 40 st. C. Za każdym razem kontrolujemy reakcję skóry na ubranka prane w coraz to niższej temperaturze.

A jak długo prasować ciuszki noworodka? Wyprawka musi być odpowiednio wyprana i wyprasowana. Specjaliści zalecają, aby nie zapominać o prasowaniu ubrań noworodka, co pozwala na dokładniejsze zabicie bakterii w tkaninach. Minimalny okres, w którym prasujemy ubranka dziecka, to jego pierwsze 2-3 miesiące życia. Jeśli prasowanie jest zbyt czasochłonne lub młodzi rodzice po prostu nie mają na nie siły, warto wypróbować prasowanie z użyciem stacji parowej. Rodzice alergików nie powinny natomiast rezygnować z prasowania ubrań dzieci.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 533 504 125
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl